Помогите пожалуйста мне не жалко баллов Номер 15 Срочно) Спасибо заранее

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) I get up at six o'clock, not to be late to school. 2) I sit on the swing and talk with my friends. 3) I like to sit nearby the window because of the sunlight. 4) My favourite lesson is literature because I love reading books. 5) I usually do my homework when I get home from school.