Помогите пожалуйста ответить на 2 задания. Номер 3 и 4. ..

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
3. Chuckles has got big ears and a fat body. 4. He can run, jump and climb.
Гость
[3] 1) He is eleven  2) Yes, he has. 3) No, he hasn't. He has gon a fat body. 4) Yes, he can. 5) No, he can't 6) Yes, he can.  [4] I've got a dog. His name is Juchka. He's three! Juchka has got big ears and thin body. He's very cute. Juchka is very clever, too! He can run, jump, swim and play. He is very friendly. I love my pet.