Помогите ПОЖАЛУЙСТА перевести на английский язык. только не через переводчик :)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 This question can be answered. 2 This work can be done. 3 To learn a language you must to practice regulary. 4 This newspaper can be got in a library. 5  You musn`t go into the room now. 6 You `re not allowed to miss a classes. 7To learn words you have to read a lot.