Помогите пожалуйста с английским тут надо соединить предложения

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
a) 1) we'll go to ski. 2) they'll be free. 3) we'll play our favourite computer games. 4) we'll buy tickets. 5) they'll go for a walk. b) 1) If I have money 2) If she wants to go the cinema 3) If they take part in this festival 4) If he becomes a scientist 5) If they have time