Помогите пожалуйста составить 5 вопросов (общий, специальный, альтернативный, разделительный и к подлежащему) к предложениям 1) My dad came home late. 2) The Smirnovs have bought a new car recently.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)  Did your dad  come home late?-общий      Who came  home late?- спец. к подлежащ When did your dad come home late?-спец. Did your dad or mum come home late?-алтер. Did you dad come home late or early?-алетр. My dad came home late, didn`t he? - раздел  2) Have the Smirnovs bought a new car recently?- общий Who has bought a new car recently? - к подлеж The Smirnovs have bought a new car recently, haven`t they?- разд  What have the Smirnovs bought recently? спец Have the Smirnovs bought a new car  or a new flat recently? алт