Помогите пожалуйста составить предложения на английском языке (3 класс) со словами- lake, mountain, waterfall, ocean, wide, big, deep, high.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
There is a wonderful lake next to my house. These mountain is very beautiful. The sea is warm. Look at this waterfall - it is 100 years old! This forest is wide. We have a big house. This swimming pool is very deep. This tree is very high.