Помогите пожалуйста. Срочно. Пракаменціруеце напісанне прыставак у парах слоў : бясконцыя-бязлітасна, недалёка-нядаўна, раскідаць- развесіць

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
У прыстаўках на -з/-с пішацца з перад звонкімі зычнымі, с перад глухімі: бясКонцыя - бязЛітасна, расКідаць - разВесіць.  У прыстаўцы без-/бяз- пішацца я, калі яна стаіць у першым складзе перад націскам: бяскОнцыя - бязлІтасна.  У прыстаўцы не- е пераходзіць у я ў першым складзе перад націскам. Не ў першым складзе перад націскам пішацца е: недалЁка - нядАўна.