Помогите пожалуйста. Транскрипции слов надо срочно. Поставил 30 баллов. если будет правильно сделаю лучшим. Вот слова: credit card, inidentity card , membership card , driving licanse , expiry date , apartament , looks after , ...

Помогите пожалуйста. Транскрипции слов надо срочно. Поставил 30 баллов. если будет правильно сделаю лучшим. Вот слова: credit card, inidentity card , membership card , driving licanse , expiry date , apartament , looks after , country side , join the club , north , east , west , south , around the house , membership , alarm clock , skateboard , late , spacious , plenty of. Помогите пожалуйста.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
[ˈkrɛdɪt kɑːd] — credit card [aɪˈdɛntɪti kɑːd] — identity card [ˈmɛmbəʃɪp kɑːd] — membership card [ˈdraɪvɪŋ ˈlaɪsəns] — driving license [ɪksˈpaɪəri deɪt ] — expiry date [əˈpɑːtmənt] — apartment [lʊks ˈɑːftə] — looks after [ˈkʌntri saɪd] — countryside [ʤɔɪn ðə klʌb] — join the club [nɔːθ] — north [iːst] — east [wɛst] — west [saʊθ] — south [əˈraʊnd ðə haʊs] — around the house [ˈmɛmbəʃɪp] — membership [əˈlɑːm klɒk] — alarm clock [ˈskeɪtbɔːd] — skateboard [leɪt] — late [ˈspeɪʃəs] — spacious [ˈplɛnti ɒv] — plenty of