Помогите пожалуйста! В данных предложениях обозначьте неличные формы глагола.( Participle 1, 2 ; Gerund; Infinitive) 1. How nice are those singing children. 2. He wanted to study English. 3. Everybody knew of his coming. 4. Wh...

Помогите пожалуйста! В данных предложениях обозначьте неличные формы глагола.( Participle 1, 2 ; Gerund; Infinitive) 1. How nice are those singing children. 2. He wanted to study English. 3. Everybody knew of his coming. 4. When asked she did not answer.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. singing 2. to study 3. coming 4. answer