Помогите, пожалуйста. Заполните пропуски подходящими по смыслу словами one-ones-they- those- these- there, переведите диалог на русский язык. AT THE FRUIT VENDOR'S Harry: How much are the bananas? Salesman: These big ones, or t...

Помогите, пожалуйста. Заполните пропуски подходящими по смыслу словами one-ones-they- those- these- there, переведите диалог на русский язык. AT THE FRUIT VENDOR'S Harry: How much are the bananas? Salesman: These big ones, or these little____________ ? Harry: The big greenish_______ . Salesman:______ are two dollars a pound. Harry: I'd like two pounds, please. And what are____________ ? Salesman: These are fresh imported Italian figs. Harry: Are_____ good? Salesman:______ are fantastic! Try one. Harry: Yes,______ are good. I'd like a pound, please. Are_____________ local grapes or imported grapes? Salesman: They are local grapes.__________ are very good, too. Harry: What are those green things_________ ? Salesman:______ here are watermelons. Harry: I'd like______ please. Salesman: Which_______ ? This______ or that______ ? Harry: The small______ there.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Ones, ones, they, those, they, they, they, those, they, there, ???(может, ones), one, one, one, one, one. - Сколько стоят эти бананы? - Эти большие или эти маленькие? - Эти большие зеленоватые. - Два доллара за фунт. - Мне два фунта, пожалуйста. А это что? - Это свежие импортные итальянские инжиры. - Они хороши? - Они фантастические! Попробуй один. - Да, они хороши. Мне один фунт, пожалуйста. Это местный виноград или импортный? - Это местный виноград. Он тоже хорош. - Что это здесь за зелёные штуки? - Это арбузы. - Дайте один, пожалуйста. - Какой? Этот или этот? - Вот этот маленький.