Помогите пожалуйста1  Заполните пропуски в предложениях формами глагола to be. 1)This _________ my sister.She  ______ my best friend. 2)I ________ from Perm. Where ______  you from? 3)__________ you British or Russian? 4)Where ...

Помогите пожалуйста1  Заполните пропуски в предложениях формами глагола to be. 1)This _________ my sister.She  ______ my best friend. 2)I ________ from Perm. Where ______  you from? 3)__________ you British or Russian? 4)Where __________ their books?-They _____  in their bags. 5)Who ______ in the  room?-Peter _________. 6)We _______ on holidays. This ___________ our address.   Используйте эти слова и выражения и составьте из них диалог. Oh! Thank you very much! I'm  fine. I'm OK. How are you? Not at all. Thank  you. And how are you? Hi,Kate! Here is a little  present for you.  Помогите пожалуйста срочно
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. is, is 2. am, are 3. are 4. are, are 5. is, is (не уверена) 6. are, is -Hi, Kate! How are you? -I'm OK. And how are you? - I'm fine. Thank you. Here is a little present for you. -Oh! Thank you very much! - Not at all.