Помогите пожалуйста)40 баллов Всего 3 задания

Гость
Я начала с номера третьего если что, #3 1) He is reading a book now. 2) She is doing her home work. 3) My mother is sitting at the table now. 4) I still am writing a letter. 5) The are playing football. 6) It is snowing now. 7) We are having dinner now. 8) It still is raining. 9) Why are you talking? #2 2) Do 3) Are 4) Am 5) Does 6) Are 7) Is, doesn't 8) Is, is #1 2) runs 3) sleep 4) leaves 5) opens 6) goes 7) swims 8) swim Present Simple: обозночает постоянные, повторяющихся действия. Образуется с помощью глагола без частицы to. НО: Если He, She, It, то мы добавляем -s или -es (-sh, -ch, -s, -ss, -x, -o) Примеры: I go for a walk every day (Я гуляю каждый день) I read a book twice a week (Я читаю два раза в неделю) Present Continuous: Обозначает действия, которые происходят в данный момент. Образуется при помощи глагола to be в Present Simple это: He, She, It - Is We, You, They - Are I - Am и -ing окончания у глагола. Примеры: I am cooking now. (Я сейчас готовлю) She is jumping now. (Она сейчас прыгает)
Гость
#1 1 run 2 runs 3 sleep 4 leaves 5 opens 6 goes 7 swims 8 swim #2 2 do 3 are 4 am 5 does 6 don't 7 is-doesn't 8 is-isn't #3 1 is reading 2 is doing 3 is sitting 4 am still writing 5 are playing 6 is snowing 7 are having 8 is still raining 9 are you talking