ПОмогите пожалуйста,очень надо!( Here are some questions that foreigners may ask when in Russia/ How would you explain these facts to foreigners? 1)Why do Russians build such collossal things as the Cathedral of Jesus Christ th...

ПОмогите пожалуйста,очень надо!( Here are some questions that foreigners may ask when in Russia/ How would you explain these facts to foreigners? 1)Why do Russians build such collossal things as the Cathedral of Jesus Christ the Savior, the Kremin's Palace of Congresses, the Rossiya Hotel in Moscow, the Mother Russia Monument in Volgograd? 2)Why don't Russians trim the grass, bushes, or trees in the street, or even in the park? Everything just grows wild/ 3)Why are winter posidelki so popular with Russians? 4)Why do Russian people often gather around the samovar on holidays or when guests come to their places? 5)Why do Russian men wear shapki and women platki even in summer? 6)Why do Russians take off shoes and leave them outside the door?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Вот некоторые вопросы, которые иностранцы могут спросить, когда в России / Как бы вы объяснить эти факты иностранцам? 1) Почему русские строят такие вещи, как колоссальном собор Иисуса Христа Спасителя, Дворец Кремень съездов, в Rossiya Hotel в Москве, мать Россия Памятник в Волгограде? 2) Почему русские не подрезать траву, кусты, деревья или на улице, или даже в парке? Все просто произрастает в диком виде / 3) Почему зимой Посиделки так популярны у россиян? 4) Почему русские люди часто собираются вокруг самовара на праздники или когда гости приходят на свои места? 5) Почему русские мужчины носят и женщины Шапки platki даже летом? 6) Почему россияне снимают обувь и оставить их за дверью?