Помогите Прочитайте данные ниже предложения.Образуйте слова в скобках так,чтобы они грамматически соответствовали содержанию текста.Заполните пропуски полученными словами. 1)The book which I (read)....now is very interesting ....

Помогите Прочитайте данные ниже предложения.Образуйте слова в скобках так,чтобы они грамматически соответствовали содержанию текста.Заполните пропуски полученными словами. 1)The book which I (read)....now is very interesting . 2)These (be).....the books which I want to read 3)when the clock (strike)..... ten,I stopped drawing . i felt tired. 4)My mother often asks me (buy)....some bread on the way home from school 5)When I came home, I hung my coat in the hall and (go) .... to the kitchen 6)Sometimes money (bring).... people happiness
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)was reading 2)are 3)struck 4)to buy  5)went  6)is bring