ПОМОГИТЕ ПРОШУ ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ ❤❤❤❤ПО ОБРАЗЦУ И ДОЛЖНО БЫТЬ 12 ПРЕДЛОЖЕНИЙ❤❤❤ БОГА МОЛЮ ❤❤❤❤❤ пожалуйста❤❤❤❤❤ПРИМЕР ВНИЗУ

ПОМОГИТЕ ПРОШУ ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ ❤❤❤❤ ПО ОБРАЗЦУ И ДОЛЖНО БЫТЬ 12 ПРЕДЛОЖЕНИЙ❤❤❤ БОГА МОЛЮ ❤❤❤❤❤ пожалуйста❤❤❤❤❤ ПРИМЕР ВНИЗУ
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)You can buy newspapers at the newsagent's.2)You can buy aspirin at the chemist's.3)You can buy a ball at the toy shop.4)You can buy a bread at the baker's.5)You can buy vegetables at the greengrocer's.