Помогите с английским, пожалуйста 1. If you really wanted to get 5 you (to prepare) for the test 2. If you (not to spend) all your money we would go to MS. 3. If i were you i (to give) old clothes a new life

Помогите с английским, пожалуйста 1. If you really wanted to get 5 you (to prepare) for the test 2. If you (not to spend) all your money we would go to M&S. 3. If i were you i (to give) old clothes a new life
Гость
1. If you really wanted to get 5 you have prepared for the test (Past) Если бы ты действительно хотел получить пятерку, ты бы подготовился к тесту. 2.  If you hadn't spend all your money we would go to M&S. (Future) Если  бы ты не потратил все свои деньги, мы бы пошли в M&S. 3. If i were you i would give old clothes a new life. (Future) Будь я тобой, я бы дал старой одежде новую жизнь.