Помогите сделать по 3 предложения в прошедшем времени на английском языке 3 отрицательных 3 положительных 3 вопросительных и 3 специальных вопросительных

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I ate a sandwich. We watched "Sherlock" yesterday. They swam last summer. Did you go to school yesterday. Did they read a book? Did we ride bikes last month? I didn't send a letter yesterday. She didn't drive a car last week. We didn't go to the gym last month. Who called you? When was he born? Where did he live?