Помогите составить 3 предложения с презент симпл и 3 с презент коньтьюниос 5 класс

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I play football I go to school I can run     I am plaing football I am going to school I am eating my dinner
Гость
I go to school every day. I play computer games. She always goes home at eight o'clock. We're watching TV now. They aren't telling the truth. She isn't speaking to him.