Помогите  составить предложения по этим словам: teachers  school  bag  meet  nice  hello  schoolyard   ask  happy  children  flovers  welcome  friends  пожалуйста напишите какие предложения можно написать

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I went to school 2.Mom bought me a bag 3.We meet at the appointed time 4.My mom is a good cook 5.Hello, my favorite teacher 6.In the school yard walk my friends 7.A friend asked me if I had pen 8.My mom and dad happy 9.Children run around the room 10.My grandmother loves flowers 11.Welcome to our small and pleasant home 12.Today friends made me a present