Помогите составить рассказ о гномике Тайни (Tiny),из учебника Enjoy English 4 класс(Учебное издание:Биболетова Мерем Забатовна,Денисенко Ольга Анатольевна,Трубанева Наталия Николаевна)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Tinny is kind. Tiny likes to do his homework. Tiny likes fairy tales. Tiny has a red hat, green coat and green boots. Tiny has a lot of friends. They often walk in the forest and chess together. I love Tiny because he is really good person.