Помогите, срочно нужноооо!!!Завершите предложения, используя где нужно прилагательное, а где существительное:rich, deaf, homeless, blind, old.1…usually walk slowly. 2There is ashortage of guide dogs for… 3A newhostel is to be o...

Помогите, срочно нужноооо!!! Завершите предложения, используя где нужно прилагательное, а где существительное :rich, deaf, homeless, blind, old. 1…usually walk slowly.  2There is a shortage of guide dogs for…  3A new hostel is to be opened for…  4… pay a lot of income tax.  5.Sign language is usually taught to … to enable them to communicate.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)Old 2)blind 3)homeless 4)rich 5)deaf