Помогите: Задание звучит так : Put the verbs in brackets in the present simple or the present continuous .Give reasons . 1. A: Why.......(you/be) in such a hurry? B: I'm worried. My exam ....... (Start) in ten minutes. 2. A: I....

Помогите: Задание звучит так : Put the verbs in brackets in the present simple or the present continuous .Give reasons . 1. A: Why.......(you/be) in such a hurry? B: I'm worried. My exam ....... (Start) in ten minutes. 2. A: I........(think) of changing school. B: I.......(not/think) it's a good idea. You'll be lonely. 3. A: Why .......(you/be) angry? B: My sister .......(always/take) my clothes. 4. A: Tom .......(look) very stressed. B: Yes . He .......(study) a lot these days. 5. A:Why ......(you/leave) now? B: My train .......(leave) in an hour.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Вставьте глаголы (которые в скобках) в Present Simple или Present Continuous (Present Simple используется когда что-то делаешь постоянно, например: я хожу в школу каждый день, Present Continuous используется тогда, когда что-то происходит в данный момент, например: я иду в школу) 1) are you is starting 2) am thinking do not think 3) are you is always taking 4) looks is studyng 5) are you leaving is leaving