Помогите,пожалуйста,составить текст на тему"My hobby" про рисование Вот так должны начинаться предложения 1)My hobby is... ...

Помогите,пожалуйста,составить текст на тему"My hobby" про рисование Вот так должны начинаться предложения 1)My hobby is... 2)I like... 3)It helps me... 4)I can.... 5)My hobby is very interesting because... 6)I think...is very popular... 7)I am sure my hobby... Заранее большое спасибо:3
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Everybody has a hobby. As for me ,I'm fond of drawing. So my hobby is drawing.l like to draw nature, landscapes. It helps me to enjoy beautiful sights and sounds of nature.l can draw animals, birds,trees, flowers.My hobby is very interesting and I think it is very popular for children and for grown ups.Iam sure my hobby will help me to choose my future profession. I want to become a designer.