Поставьте глаголы, данные в скобках, в требуемую по смыслу видо-временную форму. В разделе Б обратите внимание на особенности пассивных конструкций. Переведите предложения на русский язык А 1. Changing of the Guard (has attrac...

Поставьте глаголы, данные в скобках, в требуемую по смыслу видо-временную форму. В разделе Б обратите внимание на особенности пассивных конструкций. Переведите предложения на русский язык А 1. Changing of the Guard (has attracted /attracted) visitors' attention for many years. 2. You (visit / will visit) the Tower if you go to London. 3. My friend (is trying / tries) to see all tourist attractions on the first day of his trip. 4. The United Kingdom (is / will be) still a monarchy. Б 1. Britain (had / has) always been considered a sea power. 2. Oscar Wild's mother (was / has been) known as a writer. 3. Some English castles (will be / were) built more than six centuries ago.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
attracted will visit is trying will be б has,was,were