Поставьте глаголы в скобках в настоящем времени. Которые выражают: распорядок дня? привычка? перманентное состояние? I ......... (listen) to music after school. Matt ......... (like) reading. Tony and Jill .......... (work) in ...

Поставьте глаголы в скобках в настоящем времени. Которые выражают: распорядок дня? привычка? перманентное состояние? I ......... (listen) to music after school. Matt ......... (like) reading. Tony and Jill .......... (work) in a shop. Sally .......... (wolk) to school every day. We ............ (live) in a village.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I listen to music after school. (привычка) Matt likes reading. ( привычка) Tony and Jill work in a shop. (перманентное состояние) Sally walks to school every day. (распорядок дня) We live in a village. (перманентное состояние)