Пожалуйста, помогите!! Англ яз, просто выбрать Will, to be going to или Pres. Cont. Если РС то как

Пожалуйста, помогите!! Англ яз, просто выбрать Will, to be going to или Pres. Cont. Если РС то какпредлож. будет выглядеть. Даю 15 баллов, и если напишете ерунду, отмечу как нарушение, пожалуйста помогите!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Tomorrow they are driving to New York 2. I hope the weather will be nice. 3. I think he will take it. 4. I won't tell 5. It is going to rain. 6. What are they going to do? 7. I am going to the cinema. 8. They are going to fly to Seatle 9.I am going to invite. I hope everyone will come