ПОЖАЛУЙСТА ПОМОГИТЕ....!!!!!!!!!!По стройте вопросы используя времена present simple или present

ПОЖАЛУЙСТА ПОМОГИТЕ....!!!!!!!!!!По стройте вопросы используя времена present simple или presentcontinuos. Дайте ответы 1)you often wear jeans? 2)you wear jeans now? 3)it rain now? 4)it often study English every day 6)you study English at the moment?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Do you often wear jeans?-Yes,I do. 2) Are you wearing jeans now?-Yes,I am. 3) Is it raining now?-Yes,it is. 4) Do you often study English? I study it every day. 6) Are you studying English at the moment?-Yes,I am.