Пожалуйста помогите как читается эти слова James Cook was a great English sailor discovered many new lands and gave them English names .James Cook was born in a small village near the sea

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Джеймс Кук вас э грэйт Инглиш сайлор дискаверед мэни нью ландс анд гэйв зем Инглиш неймс. Джеймс Кук вас бон ин э смол вилеч неар зе си