Пожалуйста помогите нужно на сегодня!Заранее огромное спасибо Задайте все типы вопросов(отриц,общий,2-альтернативных,разделительный) И даже к сказуемому,подлежащему и ко 2-пеным членам предложения. Предложения: 1)There's somebo...
Пожалуйста помогите нужно на сегодня!Заранее огромное спасибо
Задайте все типы вопросов(отриц,общий,2-альтернативных,разделительный) И даже к сказуемому,подлежащему и ко 2-пеным членам предложения.
Предложения:
1)There's somebody in my my room
2)There were a lot of people in the theatre yesterday
Ответ(ы) на вопрос:
Is there somebody in my room? There's somebody in my my room, isn't there? Is there somebody in my room or in living room?who is in my room?
2) There were a lot of people in the theatre yesterday, weren't there? Were there a lot of people in the theatre yesterday? There were a lot of people in the theatre or in the theatre? where were a lot of people yesterday?