Пожалуйста, помогите придумать по 2 английских предложения со словосочетаниями:A man of great wisdom - Человек большой мудрости.The wisdom from five centuries - Мудрость пяти веков.The wisdom of the ancients - Мудрость древних....

Пожалуйста, помогите придумать по 2 английских предложения со словосочетаниями: A man of great wisdom - Человек большой мудрости. The wisdom from five centuries - Мудрость пяти веков. The wisdom of the ancients - Мудрость древних. Wisdom tooth - Зуб мудрости.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A man of great wisdom tell me about a librarian/ I know about the wisdom from five centuries. I studing about the wisdom of the ancients. I have wisdom tooth. I met a man of great wisdom. we have The wisdom from five centuries. we do not use  The wisdom of the ancients not clear about Wisdom tooth
Гость
ну, например - My teacher is a man of great winsdom - мой учитель - человек большой мудрости или что нибуть подобное