Пожалуйста помогите составить 5 вопросительных предложений с Do/Does. Использовать в предложениях эти слова: have a shower, brush my teeth, get dressed, have brekfast, brush my hair, get up, cach the bus, walk to school. Фотогр...

Пожалуйста помогите составить 5 вопросительных предложений с Do/Does. Использовать в предложениях эти слова: have a shower, brush my teeth, get dressed, have brekfast, brush my hair, get up, cach the bus, walk to school. Фотография приложена с граматикой
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Do you brush your teeth every day? Does your friend walk to school? Do your friends have a shower every day? Does your mother brush( мне кажется, что здесь clean) her hair every day? Do you catch the bus to school?