Пожалуйста пусть выполнит тот .кто уверен вставить правильное слово из скобок. "Tomorrow we ...shopping ,"Father Elephant said. (go ,went ,will go.) There ...a lot of flowers in the park a week ago. (are , were , will be.) Alic...

Пожалуйста пусть выполнит тот .кто уверен вставить правильное слово из скобок. "Tomorrow we ...shopping ,"Father Elephant said. (go ,went ,will go.) There ...a lot of flowers in the park a week ago. (are , were , will be.) Alice didn't ...Tom and Tim at the party. (see , saw , sees.) Did he ... the flowers yesterday?-Yes, he did. (waters , water , watered,) Where does she.....? - In the park. (skates, skate , skated.) ВСТАВИТЬ ПРОПУЩЕННЫЕ СЛОВА И ПЕРЕВЕСТИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ, только не через гугл переводчик
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Tomorrow we will go shopping, Father Elephant said (Завтра мы пойдем по магазинам, Сказал отец Элефант) 2.There were a lot of flowers in the park a week ago (Там было много цветов неделю назад) 3. Alice didn't see Tom and Tim at the party (Элис не видела Тома и тима на вечеринке) 4. Did he water the flowers yesterday? (Он поливал цветы вчера?) 5. Where does she skate? In the park. (Где она каталась на коньках? В парке)