Present Perfect Continuous. Я делаю домашнее задание уже два часа. Он живет в Минске с 2000 года. Я уже 3 года изучаю испанский язык. Писатель пишет роман уже 4 месяца. Я уже 15 минут пытаюсь решить эту задачу. перевод

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I have been doing my homework for 2 hours. He has been living in Minsk since 2000 year. I have been learning Spanish for 3 years. A writer has been writing a novel for 4 month. I have been trying to solve the exercise for 15 minutes.