Привет! Задание: придумайте 3-5 предложений с Past Continuons и Past Simples. Буду очень благодарна и первый ответ отмечу как самый лучший!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Past Continuous.1.I was watching the movie yesterday at 6 p.m. 2.They were doing their homework while she was cooking. 3.He hurt his leg while he was playing tennis. 4.It was snowing when she arrived. Past Simple.1.I went to the cinema yesterday. 2. I could ride a bicycle when I was seven years old. 3. Tom was very tired last week. 4. I used to have a lot of free time when I was young .