Прочитай глаголы . Выбери неправильные глаголы и запиши их в первой и второй форме . meet / post / make / be / fall / learn / put / visit / wash / say / work / ask / shout / answer / go / wash / do / enjoy / live / fly / climb ...

Прочитай глаголы . Выбери неправильные глаголы и запиши их в первой и второй форме .  meet / post / make / be / fall / learn / put / visit / wash /  say / work / ask / shout / answer / go / wash / do /  enjoy / live / fly / climb / have / open .  Образец : meet - met
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
met /  made / was were / fell / learnt / put / said / went / did / flew / had
Гость
meet - met; post - post; take - took; be - was / were; fall - fell;  see - saw ; do - did; say - said; go- went ; give - gave ; fly - flew ; have - had; sit - sat; вот и всё кажется