Раскройте скобки, поставьте глаголы в нужной форме. Определите тип условного предложения на основании форм глагола в главном и придаточном предложениях. Переведите. 1. If I (meet) … a beautiful girl, I (try) … to make friends w...

Раскройте скобки, поставьте глаголы в нужной форме. Определите тип условного предложения на основании форм глагола в главном и придаточном предложениях. Переведите. 1. If I (meet) … a beautiful girl, I (try) … to make friends with her. 2. If he (come) tomorrow, I (help) him. 3. If it (rain) …, we (go) … into a shop. 4. If I (see) … Joe tomorrow, I (tell) … him about the problem. 5. If Tina (go) … to bed early, she (not feel) … tired in the morning.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.If i meet a beautiful girl i will try to make friends with her. 2.if he come tomorrow i will help him 3. If it is raining we wiil go into a shop 4. If i see joe tomorrow i will tell him anout the problem 5.if tina go to bed early she won't feeltired in the morning. Вроде бы так