Раскройте скобки, употребляя требующуюся форму прилагательного. 1. I met my (good) friend yesterday. best 2. Dorothy is (young) in her family. 3. Henry is not (strong) his elder brother Bob..stronger 4. – It isn’t very warm to...

Раскройте скобки, употребляя требующуюся форму прилагательного. 1. I met my (good) friend yesterday. best 2. Dorothy is (young) in her family. 3. Henry is not (strong) his elder brother Bob..stronger 4. – It isn’t very warm today, is it? – No, it’s (warm) than yesterday. 5. Your friend looked upset yesterday. I’m glad he looks (happy) today. 6. Where is (near) post-office, please? 7. This is (old) theatre in London. 8. My (old) sister doesn’t live with us.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Best 2Youngest 3.Stronger 4.Warmer 5.happier 6.nearest 7.oldest 8.older