Read the text about the real life story again. Then read these statements. Are they true or false? 1)Robinson Crusoe was a shoemaker's son from Scotland. 2) Alexander Selkirk was 28 years old when he decided to land on a desert...

Read the text about the real life story again. Then read these statements. Are they true or false? 1)Robinson Crusoe was a shoemaker's son from Scotland. 2) Alexander Selkirk was 28 years old when he decided to land on a desert island. 3)Alexander Selkirk spent about ten years on the island. 4) English seamen rescued Alexander Selkirk. Помогите пожалуйста!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Прочитать текст о реальной истории жизни снова. Тогда прочитайте эти высказывания. Являются ли они истинными или ложными? 1)Робинзон Крузо был сын сапожника из Шотландии. 2) Александр Селькирк был 28 лет, когда он принял решение совершить посадку на необитаемом острове. 3)Александр Селькирк провел лет десять на острове. 4) английские моряки спасли Александр Селькирк ну так читай