Ребят, очень надо, составьте предложения со словами (Present Perfect): born (нести), beaten(бить), become(становиться), begun(начинать), bitten(кусать), blow(дуть), broken(ломать) brought(приносить), built(строить), burnt(горет...

Ребят, очень надо, составьте предложения со словами (Present Perfect): born (нести), beaten(бить), become(становиться), begun(начинать), bitten(кусать), blow(дуть), broken(ломать) brought(приносить), built(строить), burnt(гореть), burst(взрывать),bought(покупать), been able to (мочь, уметь)!!! Срочно, заранее спасибо огромное!!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
She has born heavy bag He has beaten mother's vase He has begun his homework This dog has bitten my finger She has broken her hand He has brought his friend a book He has built a large house He has burnt this He has burst this house He bought his sister a bestiful dress He has been able to do this but he doesn't do it