Ребятки пожалуйста сделайте то, что сможете мне нужно 20 предложений Past Simple и 20 предложений Past Continuous прошу напишите сколько сможете

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Past simple I went to the theater yesterday My sister visited her grandmother last week My brother moved to moscow 5 years ago My friend bought a new jacket last month My mother made a cake yesterday My friend saw a beautiful girl yesterday Mr. Brown left for paris in 1998 We had a picnic last weekend Past continuous Peter was reading when i was having lunch I was sleeping whole day My sister was painting all day yesterday It was snowing all night My brother was driving a car at 5 o'clock yesterday My grandmother was cooking from 2 to 5 yesterday John was watering flowers in the garden at 7 o'clock yesterday