Сделайте перевод и транскрипцию                                                                                                 a calendar        a date      a fair        a moment          angry          a prize        a compe...

Сделайте перевод и транскрипцию                                                                                                 a calendar        a date      a fair        a moment          angry          a prize        a competition            (a) handicraft        to raise (money)      to take part in        to advise    an event    a husdand