She writes a book every monthThey run in the park last weekThe girl read a book last weekЗадать к этим предложения общий вопрос, альтернативный вопрос,специальный вопрос и вопрос к подлежащему!

She writes a book every month They run in the park last week The girl read a book last week Задать к этим предложения общий вопрос, альтернативный вопрос,специальный вопрос и вопрос к подлежащему!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Доброго времени суток! Первое предложение: 1) Общий вопрос - Does she write a book every month? 2) Альтернативный вопрос - Does she wirte a book every month or year? 3) Специальный вопрос - When does she write a book? 4) Вопрос к подлежащему - Who does write a book every month? Второе предложение: 1) Общий вопрос - Did they run in the park last week ?  2) Альтернативный вопрос - Did they run in the park last week or month? 3) Специальный вопрос - When did they run last week? 4) Вопрос к подлежащему - Who did run in the park last week? Третье предложение: 1) Общий вопрос - Did the girl read a book last week?  2) Альтернативный вопрос - Did the girl read a book last week or month? 3) Специальный вопрос - When did the girl read a book? 4) Вопрос к подлежащему - Who did read a book last week?