Следующие предложения в прямой речи нужно переделать в косвенную 1be ready!at 5 o'clock we must be at business centre'',said Angela 2i asked,''where has Tom gone''

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
angela said to be ready at 5 o clock because we must be at business centre. I asked where tom had gone
Гость
Angela asked to be ready and added that they must be at business centre I asked where tom had gone