Сочинение Великобритании по плану. Заранее спасибо! очень прошу не говорите ерунду,я болела,а тут сочинение ничем. пользоваться нельзя помогите!! дам 50 баллов.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
United Kingdom includes the island of great Britain, the northeastern part of the island of Ireland and a number of nearby Islands, has an area of 243 809 km2[1]. The area of England — the largest country in the UK 130 395 km2, the area of Scotland — 78 772 km2[2]. Wales and Northern Ireland is significantly smaller — 20 779 km2 13 843 km2, respectively.