Сомниваюсь (( посморие пожалуйса правильно ли я написал? Поставить глагол to be или to have в соответствующей форме и времени: 1) He (to have) a cadet. 2) We (to be) on watch today. 3) They (to have) breakfast at home. 4) (To ...

Сомниваюсь (( посморие пожалуйса правильно ли я написал? Поставить глагол to be или to have в соответствующей форме и времени: 1) He (to have) a cadet. 2) We (to be) on watch today. 3) They (to have) breakfast at home. 4) (To have) there any milk in the cup? 5) What (to have) your hobby? 6) We (to be) an English lesson tomorrow. 7) (To have) it an interesting book? 8) I (to have) a good friend. 9) We (to be) a good time last weekend. 10) When (to have) you born?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
) He is a cadet.  2) We have been on watch today. 3) They have breakfast at home. 4) Is there any milk in the cup? 5) What is your hobby? 6) We will have an English lesson tomorrow. 7)  Is it an interesting book? 8) I have a good friend. 9) We had a good time last weekend. 10) When were you born?