Сопоставить:1.uncountable nouns,2.nouns with regular plural,3.nouns with irregular plural,4.plural nouns with no singular form. Слова:news,police,media, clothes, stairs, teeth, trousers, foot ,scissors, time. !пишите только точно!
Сопоставить:1.uncountable nouns,2.nouns with regular plural,3.nouns with irregular plural,4.plural nouns with no singular form.
Слова:news,police,media, clothes, stairs, teeth, trousers, foot ,scissors, time.
!пишите только точно!
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.uncountable nouns=news,police,media.
2.nouns with regular plural=stairs,time.
3.nouns with irregular plural=teeth,foot.
4.plural nouns with no singular form.=clothes,trousers,scissors