SOS Исправьте ошибку, связанную с артиклем, в каждом предложении.ДАЙТЕ ОБЪЯСНЕНИЕ.

SOS Исправьте ошибку, связанную с артиклем, в каждом предложении.ДАЙТЕ ОБЪЯСНЕНИЕ. 1)She comes school in the time. 2)Do you like the tea or coffee. 3)Learn this poem by the heart! 4)Open the classroom 2. 5)She goes to school by a bus. 6)Coffee in my cup is too cold. 7)This man is a John`s father. 8)Tommi, go to the bed! 9)What`s use of reading all these books? 10)She spoke in loud voice!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) She comes to school in time. Вовремя, а не "в это время". 2) Do you like tea or coffee. Не исчисляемое в общем смысле. 3) Learn this poem by heart! Наизусть, а не "по этому сердцу". 4) Open classroom 2. Есть индивидуализирующий определитель "2". 5) She goes to school by bus. Автобусом, а не "на одном, любом". 6) The coffee in my cup is too cold. Определённое кофе. 7) This man is John`s father. Есть индивидуализирующий определитель John`s. 8) Tommi, go to bed! Ложись спать, а не "иди к этой кровати". 9) What`s the use of reading all these books? Речь о конкретной пользе. 10) She spoke in a loud voice! Перед исчисляемым существительным есть описательное определение. Один объект из однородного массива.