Составит 3 предложения с wer,were 3 утвердитльных 3 отрицательных 3 вопросительных

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Утвердительные: He was in cafe with his friend yesterday Make and Sasha were in cinema center three days ago Sash was very sad yesterday be four she got bad mark Отрицательные: They weren't at school today Sasha wasn't at hospital yesterday because she forgot about it Masha wasn't a good student at school Вопросительные: Was Mia in China last year? Where was you yesterday? How was your holidays?