Составить предложения со словами : small, sad, happy, big, dinty, fat, slim, nice, clean.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
this notebook small yesterday was a sad day today is a happy day it's a big bus this fat thread   slim notebook nice to do good I have a clean room
Гость
My house is so small. Dina is sad, but very kind boy. I am very happy, because I win the game. A tiger is a big animal. My room is dirty. He is fat, but strong. Oh, it is slim. Today is a nice day. I like a clean room.