Составьте 5 вопросов (общий,разделительный,к подлежащему,альтернативный,специальный) к предложению: London is the capital of Great Britain.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
общий Is London the capital of Great Britain? разделительный London is the capital of Great Britain, isn't it? к подлежащему What is the capital of Great Britain? альтернативный Is London or Leeds the capital of Great Britain? специальный What is the role of London in Great Britain?